Yazılım Geliştirme Uzmanı & E-Ticaret Danışmanı
Asp , Excel , VBA , E-Ticaret , Mobil , Desktop, Web Uygulamaları
Tel : 0 534 797 31 21 , Mail : baranseren@gmail.com

Ankara E-Ticaret Uzmanı , Logo Tiger ve Logo Go için Çözüm Geliştirme Uzmanı

input Readonly ve Disabled 18.04.2012

Formlarınızda kullandığınız inputların değer girilemez yada salt okunur olmasını isteyebilirsiniz bu durumda alttaki kodlar ile çözüme ulaşabilirsiniz.

ReadOnly - Salt Okunur
input  type="text" value="asd" readonly="readonly"   name="asd"

Disabled
input  type="text" value="asd" name="asd" disabledTags : input , disable , readonly , salt , okunur , etkisiz , yazilmaz


CSS'de kısaltmalar 18.04.2012

CSS; kodlama yaparken bizim bazı kısaltmaları kullanmamıza izin verir. Böylece hem fazla kod yığınından kurtulmuş oluruz, hemde sayfa boyutlarını en aza indirmiş oluruz. 1. Font Normalde bir font tanımlarken 4 adet CSS kodu kullanılır: Kod: font-weight: bold; font-family: verdana, sans-serif; font-size: 11px; line-height: 15px; Kısaltma olarak kullanlan kod ise tek satır: Kısa Kod: font: bold 11px/15px verdana, sans-serif; 2. Background Background tanımlarken 5 adet atama yapmamız gerekirken kısaltma kullanarak tek tanıma indirebilriz. Kod: background-color: #000; background-image: url(ard.jpg); background-repeat: no-repeat; background-attachment: fixed; background-position: 50px 50px; Kısa Kod: background: { #000 url(ard.jpg) no-repeat fixed 50px 50px; } 3. Renkler(Hex-decimal) CSS stillerinde renkler genelde hex-decimal renk kodu ile tanımlanır örneğin color: #ff0000; kırmızı. Renkler 6 karakterle gösterilsede bir çok renk(web tabanlı) 3 karakterin tekrarlanması ile oluşturulur. Örneğin, kırmızı’nın hex-decimal kodunun kısaltırsak color: #f00;. Buradaki her karakter hex-decimal koddaki iki karaktere karşılık gelmektedir. Mesela, beyaz renk kullanacağınızda, color: white; veya color: #ffffff; kulanımı önermeyiz. Kısaltılmış olanı color: #fff; kullanmanız daha avantajlıdır. 4. Border Kenarklık tanımlamalarında her özellik için bir tanımlama yapılır. örnek olarak bir elementin üst kenarına atama yapmak için: Kod: border-top-width: 2px; border-top-style: dashed; border-top-color: #f00; Kısa Kod: border-top: 2px dashed #f00; Bu özellikleri tüm kenarlara uygulmak için: Kod: border: 2px dashed #f00; 5. Margin ve Padding’ler Margin ve paddingler de normal tanımlama şöyledir: Kod: margin-top: 10px; margin-right: 5px; margin-bottom: 20px; margin-left: 15px ; Kısa Kod: margin: 10px 5px 20px 15px; Burada öznitelikler sağdan başlayarak saat yönünde devam eder. Aşağıda çeşitli kısaltma yöntemleri birlikte verilmiştir: Kod: 4 Değer: (margin: 20px 15px 10px 5px;) birinci - üst, ikinci - sağ, üçüncü - alt, dördüncü - sol. 3 Değer: (margin: 20px 15px 10px;) birinci - üst, ikinci - sol ve sağ, üçüncü - alt. 2 Değer: (margin: 20px 15px;) birinci - üst ve alt, ikinci - sol ve sağ. 1 Değer: (margin: 10px;) birinci - üst, sağ, alt ve sol 6. Listeler Liste tanılmalrında da kısaltmalar mümkündür Kod: ul { list-style-type:square; list-style-position:inside; list-style-image:url(image.png); } Kısa Kod: ul li { list-style:square inside url(image.png); } /* burda özel bir durum vardır eğer resim yoksa yedek olarak square özelliği gösterilecektir. */ 7. Sıfır ‘0` ın Kısaltma olarak kullanılması Kısaltmalarda son olarak ‘0` ın kullanımına değineceğiz. Normalde bir elemente değer ataması yapılırken değerin yanına birimi de yazılır(örn: 3px, 0.2em vd.), Ancak sıfır ‘0` için bu zorunlu değilidir. Kod: padding:0; Bu durumun bir istisnası mevcuttur oda yüzde değerlerinde atama yapılırken 0% olarak atama yapılmalıdır.


Tags :


Yedek Parça Sektörü ve Dikey E-Ticaret B2B , B2C 17.04.2012

Bildiğiniz üzere E-Ticaret Sistemleri tasarlıyorum ve işletmesi konusunda Diyarbakırda çalışıyorum. E-Ticaret gelişim süreci ülkemizde halen devam etmekte fakat seçici müşteri pörtföyü gerçekten zorlayıcı olmakta. Şu şekilde ki ; müşteri ürünün resmini görmek istiyor Dikey E-Ticaret sitelerinde cici bayanların üstünde ürünün resmini illaki görmeden almayacakları gibi yedek parça sektöründen de bunu bekliyorlar. Bu durumu yaklaşık olarak 2 sene önce fark etmiştim. Bu durumda yapacak ilk iş grafiker yardımı ile ürün resimlerinin çekilmesi ve ürünlerin çekilen bu resimlerinin dekupaj işleminden geçirilmesiydi. Bsd Otomotiv bünyesinde 15000 çeşit ürünün resimlenmesi anlamına geliyordu bu iş. Sessizce başlayan bu çalışma bayi ağı içersindeki online katalog işlevini sağlayacak ve bu durumdanda direkt e-ticaret yapmayı hedeflemiş olan B2C kanadında son kullanıcıya çıkma aşamasında düşünen benim ilk işim oldu. Ürün resimleri çekildi şu an 3000 adet ürün resimlenmiş ve dekupaj işleminden geçmiş durumda , e-ticareti b2c boyutuna taşıdığımız yedek parça toptan sitemizde bu ürün resimleri kullanılıyor. Bu müşteriye bu firma ciddi bir firma ve gerçekten bu malzemeler ellerinde varki resimlemişler hatta üzerinde o kadar çalışılmış ki tüm resimler temizlenmiş detayları barizleştirilmiş şekilde o zaman bu firmadan ürün satın almamda bir sakınca yok diye düşündürüyor. E-Ticaret in yedek parça sektörüne uyarlaması ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç bu süreçte yapılması gerekenler ise şu maddelerde gizli. - Ürünlerin açıklamaları düzgün olacak - Ürünlerin kategorileri belli olacak - Ürünlerin fiyatları doğru olacak yeni gelen ürünlerin mutlaka fiyatlarını günlük girdirilecek - Muhasebe otomasyon programı ile entegre çalışacak. - Stoklar güncel olacak ve b2c sitesinde ürün buttonlarında stokta var veya yok konusunda sürekli girişler yapılacak. Tabiki bunlar sadece başlangıç içersinde geçen diğer konuları ise bahsetmeye çalışırsam içinden çıkamaz bir hal alır : ) Stoklarım doğrumu ki diyen olacaktır mutlaka o durumda da parçalı sayım ile sayımınızı tamamlayacak ve stoklarınızdan emin olacaksınız. Yedek Parça Sektöründe B2B ve B2C konusunda aklınıza takılan bir konu olursa başlıkta telefon numaram var arayabilir bilgi alabilirsiniz. Tag : B2B , E-Ticaret , Yedek Parça , Satış , Bayi Ağı , Online Satış Sistemi , Diyarbakır , İnternetten Satış , Dikey E-Ticaret , İnternet Üzerinden Satış Yapma , Online Sat , Sanal Pos Entegrasyonu , Logo, Go, Tiger , Netsis , Nebim , Mikro


Tags :


Asp ile Formdan Gelen Tüm Bilgileri Ekrana Yazdırma 17.04.2012

Tüm Form Elemanlarını Ekrana Yazdırma
<%
For Each item In Request.Form
    Response.Write(item & " = " & Request.Form(item) & VbCrLf)
Next
%>

Asp formlarınızda kullandığınız form nesnesinden gelen verilerin tamamının ne olduklarını görebilmeniz için trace aşamasında gerekebilen bir fonksiyon dizisidir. Formların tamamından gelen verileri ekrana basarak size istediğiniz veriyi trace etmenizi sağlar.


Tags :


Logo Tiger ve Go için Otomotik Kur Güncelleyici 16.04.2012

Mynet , iş bankası , Merkez Bankası , Garanti Bankası ile entegre edilebilir. Günlük kurları çeker ve sisteminize tanımlar. İletişim bölümünde bulunan telefonlarımdan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Tags : Logo Tiger ve Go için Otomotik Kur Güncelleyici


Logo Tiger ve Go Parola Sıfırlama Aracı 16.04.2012

Unutulan şifrelerin boş olarak ayarlanmasını sağlar. Veritabanı ayarlarınızı yaparsınız ve ilgili kullanıcıların şifrelerini sıfırlarsınız.


Tags :


Logo Tiger ve Go Excelden Fiyat Aktarma Programı 16.04.2012

Excel stok çeker ve ürünlerin yanlarına fiyatlarını yazarsınız. Fiyatlar güncel olarak logo veritabanına aktarılır ve ekranda gösterilir.


Tags :


Logo Go Tiger / Netsis Sekreter Programı v.1.0 16.04.2012

Cari Hesaplar içersinde arama yapabilir. İletişim bilgilerini güncelleyebilir. Web Phone destekli bir santral kullanılıyorsa müşteriyi VOIP üzerinden arayabilir. Not Ekleyebilir ve Güncelleyebilir.


Tags :


Logo Tiger ve Go için Patron Raporu 16.04.2012

Logo ürünleri için patron raporu İşletmeye göre isteklerinizin belirtilmesi ile yazılır. Çek/Senet Raporları Malzeme Analizleri Stok Devir hızı Satın Alma Raporları Özellikler firmaya göre değiştiğinden talebe göre hazırlamaktayım.


Tags :


Asp Rastgele Şifre Üretme - Function RandomPassword 14.04.2012

3. satırdaki 8 değerini istediğiniz sayıya çevirerek istediğiniz karakterde şifreler oluşturabilirsiniz.
kullanımı

		dim sifre
		Sifre = RandomPassword()


şeklinde kullanmak istediğiniz değişkene eşitleyin

		Function RandomPassword()

			For i = 1 to 8
				Randomize 
				z = 90
				a = 65
				pass = pass + Chr(Int((z - a + 1) * Rnd + a)) 
			next
			RandomPassword = lcase(pass)
			RandomPassword = cstr(RandomPassword)
			
		End FunctionTags :